Bohužel není výjimkou, že opilí řidiči usedají za volant motorového vozidla a vydávají se na cestu například ze své oblíbené hospody směrem ke svému bydlišti. Následky bývají tragické. Například v roce 2008 bylo způsobeno 7252 dopravních nehod pod vlivem alkoholu. Při těchto nehodách zemřelo 44 osob a jednalo se o další nárůst této smutné statistiky.
Jak zjistit potřebnou dobu na odbourání alkoholu? Jednoduše! Podle složitějších vzorečků lze získat přesný čas, ale obecně platí následující:
Pokud již pijete a chcete zmírnit účinky alkoholu, můžete použít následující rady. Pokud chcete vydržet v kondici déle, při popíjení jezte a pijte. Na zpomalení vstřebávání alkoholu nejvíce pomáhají bílkoviny a tuky. Pít by se mělo jen pokud vy chcete a nikoliv pouze z „týmového hecu.“ Nikdy nepijeme na ex. Při žízni se vždy vyhneme alkoholickým nápojům. Vyvarujte se taky popíjení nápojů, u kterých nevíte procento alkoholu. Neznámý drink by vás mohl skolit rychleji, než čekáte. Nezúčastňujte se her, kde se jako „fant“ bere popíjení. Popíjejte v malé míře a každý alkoholický nápoj proložte nealkoholickým. Fyzická aktivita vždy pomáhá rychlejšímu odbourání alkoholu. Pokud tedy pijete celý večer, není vhodné zůstat po celou dobu sedět. Nikdy nepijte na léky! Nápoje s kofeinem drží alkohol v krvi déle. Nikdy proto nemíchejte alkohol s kávou nebo jinými podobnými nápoji.
Ačkoliv to zní divně, alkohol má na člověka dva druhy účinků. Stav pohody, radosti pozitivního myšlení se většinou láme kolem hranice 0,55 ‰ do opačných pocitů, kdy už na člověku jsou známky opilosti patrné. Průměrná rychlost odbourávání alkoholu je přitom cca 0,15 ‰ za hodinu.
Nenechte proto nikdy za volant usednout člověka, který může být vašim kamarádem, rodinným příslušníkem nebo pro vás úplně cizím. Děláte to nejen pro sebe a ostatní, ale i pro něho. A proto – „Řídíš? Nepij alkohol!“