Znají to asi všichni. Navzdory očekávání se na oslavě, kam přijeli autem, napili a zodpovědnost pak velí nesedat za volant. Přestože se dá celkem přesně odhadnout, za jak dlouho vyprchá alkohol z těla, jistota je vždy lepší. A celkem slušnou jistotu poskytuje alkohol tester.
Přestože ani na alkoholtestry, obzvláště ty levnější, se nelze stoprocentně spolehnout a v případě problémů vždy rozhoduje odběr krve, je dobré si jedno zařízení pořídit a před jízdou po bujaré oslavě si radši dýchnout. Pokud náhodou displej ukáže cokoliv jiného než nulu, soudný řidič vždy najde alternativu, jak se přepravit a neohrožovat sebe ani okolí.
Nabídka alkoholtesterů je široká, ruku v ruce s kvalitou jde také cena a snad každý si může vybrat takový alkohotester, který mu bude nejvíce vyhovovat. Jiný vybere řidič z povolání, jiný příležitostný motorista, stejně jako se výběr bude lišit podle toho, jak často si řidič nalije. Už dávno se nepoužívá hadice s balónkem pro zjištění alkoholu v krvi.
Přesný elektrochemický senzor
Ty nejvíce kvalitní a finančně dostupné alkoholtestery, jejichž cena se pohybuje okolo 3000 korun, jsou digitální profesionální analyzátory využívající pokročilý integrovaný plynový senzor citlivý na molekuly ethanolu (alkohol). Díky tomu jsou velmi přesné a odhalí i velmi nízké koncentrace alkoholu v těle.Tyto přístroje mají elektrochemický senzor a lze je propojit s mobilním tiskovým zařízením a třeba policii mohou údaje použít jako důkazní materiál.
Oproti alkoholtesterům s polovodičovým senzorem jsou tyto přístroje přesnější, ale také dražší. Každý elektrochemický alkoholtester se rovněž musí jedenkrát za rok nechat zrevidovat, aby byla jistota, že udávané hodnoty jsou správné. Kontroly provádí Český Metrologický Institut (ČMI). O vysoké kvalitě alkoholtesterů s elektrochemickými senzory nejlépe hovoří fakt, že tyto přístroje využívá také Policie České republiky a velké dopravní firmy, které potřebují mít absolutní jistotu, že jejich zaměstnanci před jízdou nepili a případná promile trestají nekompromisně. Přístroj, který používá Policie ČR, si ale jen tak někdo nekoupí, cena se totiž pohybuje v desítkách tisíc za kus.
Levnější polovodičový senzor
Alkoholtestery s polovodičovými senzory jsou levnější, ale nejsou tak přesné. Slouží spíše pro řidiče, kteří se jednou za čas napijí a druhý den chtějí orientačně vědět, zda je již všechno v pořádku. Někteří rodiče využijí alkoholtester i když se jejich – často nezletilý – potomek vrací z diskotéky, kde neměl pít. Z hygienických důvodů se doporučuje kupovat také náhradní nástavce, přes které se dýchá. Sada deseti kusů stojí kolem stovky.
Nabídku alkohol testerů naleznete na adrese http://www.darceky-eshop.sk/…y-c-113.html
Nevěřte jim doslova!
Odborníci ale upozorňují, že se nedá spoléhat na hodnotu, kterou displej alkoholtesteru ukazuje. Pokud je na něm nula, je vše v pořádku. Jakmile se ale motorista trochu napije, začne každý přístroj ukazovat jinou hodnotu.
Některé alkoholtestery ukazují promile v krvi také po použití ústní vody, po vypití kávy či při žvýkání žvýkačky. Dokonce i po použití ostřikovačů může motorista nadýchat nějaké to promile. Je ale snadná rada – stačí vystoupit z auta, několikrát se zhluboka nadýchnout, vydýchnout a vše bude v naprostém pořádku.
Pokud jste si jisti, že nemáte žádný alkohol v krvi a chcete již vyjet, nezapomeňte před každou jízdou provést vizuální kontrolu auta. Zkontrolujte světla, plechové disky i pneumatiky. Kompletní nabídku letních pneumatik najdete na adrese http://www.pneumatiky.sk/…sobne/letne/