Díváte se na závody formule 1 a jste fascinováni vždy, když mechanici zvládnou vyměnit kolo za pár vteřin? Vybavíte si možná vlastní zkušenost, kdy je výměna pneumatiky a kola záležitostí několika desítek minut. Vše se dá podstatně urychlit, pokud si pořídíte aku šroubovák…
Tento praktický pomocník má kromě nízké hmotnosti a relativně malých rozměrů i další výhody, nejen snadnou manipulaci. Čím je šroubovák lehčí, tím obratněji s ním lze zacházet. Hmotnost sice není vše, záleží také na ergonomii výrobku, ale je hodně důležitá.
Obecně se uvádí, že do dvou kilogramů je váha pro domácí práce dostačující, často ale mají šroubováky hmotnost kolem kila. Jsou ale i lehčí – například Bosh IXO prý váží pouhých 300 gramů. Na druhou stranu má také nižší výkon. Podle domácích kutilů je to dobrý pomocník třeba na otevírání vína, ale na složitější práce rozhodně není.
Velkou výhodou všech aku šroubováků je, že není k práci s nimi třeba elektrického proudu. Může proto být po ruce prakticky kdekoliv a kdykoliv. Jen musí mít zrovna nabité baterie. A pokud nabité nejsou, půlhodinka v nabíječce ve většině případů postačí. Druhou možností je koupit rovnou dva akumulátory a střídat je – než se první vybije, druhý se stačí nabít.
Aku šroubovák je přirozeně určen pro utahování a povolování šroubů, ale i matic. Před nákupem je potřeba vědět, k čemu jej budeme používat a podle toho se rozhodnout – nabízí se aku šroubováky, aku vrtací šroubováky nebo aku příklepové vrtací šroubováky. Vrtací šroubováky umožňují používat klasické vrtáky a s příklepovými vrtáky lze vrtat díry do zdi.
Jdeme kupovat!
Jak poznat aku šroubovák, který něco vydrží a bude také dost výkonný? K orientaci poslouží údaje o kapacitě a napětí. Vysoká kapacita znamená, že na jedno nabití pracuje šroubovák dlouho. Napětí hovoří o výkonu šroubováku. Pro domácí práce postačí podle odborníků výkon do 15 V.
Dalším parametrem, které by se mohl hodit, je třeba počet rychlostí šroubováku. Možností je jednorychlostní až třírychlostní šroubovák a správná volba umožní usnadnit si práci. Důležité také je, aby bylo možné tlačítkem spouště regulovat rychlost otáček a tím si zajistit plynulý rozběh.
Není radno zapomínat na nastavení krouticího momentu – to určí, při jakém odporu šroubovaného materiálu se pohyb zastaví. Příjemným „bonusem“ navíc je, pokud lze pracovní plochu osvítit LED diodou, která je součástí šroubováku. LEDky mohou sloužit také jako indikátory stavu baterie.
Aku šroubováky se nabízí s několika akumulátory. Lze použít baterie s označením NiCd, NiMH a Li-ion. Nikl-kadmiové články (NiCd) mají vysoký výkon a vydrží hodně nabíjecích cyklů. Nik-metal hydridový akumulátor je lehčí a nejnovější lithium-iontový akumulátor nabízí kromě nízké hmotnosti také častější nabíjení, nemají totiž tzv. paměťový efekt. U těchto baterií také nedochází k samovolnému vybíjení v průběhu času.
Poslední údaj se týká ceny. Nejlevnější šroubováky se pohybují kolem pětiset korun a s rostoucími nároky stoupá i cena. Kvalitnější aku šroubováky, které mají odvést dobrou práci, většinou pod dva tisíce neseženete. Na občasnou výměnu pneumatik však postačí i levnější modely. Pro práci doporučuji použít vhodné pracovní oblečení.