1/2
Bezpečnostní šrouby kol: Nedejte šanci zlodějům

Bezpečnostní šrouby kol: Nedejte šanci zlodějům

1. února 2012 v 00.00   Alu kola (hliníková kola)


Bezpečnostní šrouby kol mají několik funkcí, zaměříme se na tu nejpraktičtější. Čeští řidiči si tento doplněk nejčastěji pořizují proto, že se obávají případné krádeže svých kol.

Máte-li na voze hezká nová litá kola a nechcete o ně přijít, je dobré je zabezpečit. Pro podobné případy jsou využívány bezpečnostní šrouby kol. Dají se koupit buď šrouby nebo matice. Jejich využívání je ale prakticky stejné. Mají zkrátka za úkol ochránit kola před demontáží běžným nářadím. Lze je namontovat na alu kola i na „plecháče“.

Výrobci: Zloději jsou bezmocní

Pokud se majitel vozu pro toto zajištění rozhodne, v sadě koupí 4 kusy šroubů a unikátní klíč, resp. nástavec. Na každé se čtyř kol se namontuje pouze jedna matka. Cenové rozpětí je od pár stovek až po více než tisíc korun. Za zhruba pět set se dá pořídit originální sada na modely Škoda.

Možná si říkáte, že bezpečnostní šrouby jsou sice super, ale co když si je koupí i zloděj a klíč pak používá při své „práci“? Samozřejmě, že to možné je. Někteří majitelé aut se spoléhají spíše na to, že pohled na bezpečnostní šroub každého odradí. Určitě odradí sociálně slabší jedince, kteří čas od času kradou kola z aut a následně je za pár korun „střelí“ v blízké zastavárně.

„Bezpečnostní šrouby v cenové relaci do 600 Kč mají počet bezpečnostních kombinací pět. Z toho vyplývá, že k demontáži neoprávněnou osobou stačí této osobě zakoupit všech pět klíčů,“ potvrzuje Václav Zilvar ze společnosti AUTOdesignPLUS, která bezpečnostní šrouby nabízí.

Ale pozor: výrobci těch nejkvalitnějších bezpečnostních šroubů, například McGard, tvrdí, že mají tolik kombinací klíčů pro montáž a demontáž, že si na ně zloději nepřijdou. Klíče jsou si navíc podobné, ale ne stejné a není možné pohledem na šroub zjistit, jaký klíč bude potřeba.

Tápete? Prodavači poradí

Je třeba předem se na internetu informovat, zdali vybrané šrouby půjdou k autu. Zdaleka ne všechny šrouby totiž „kamarádí“ s koly automobilů. A i když by teoreticky mělo být vše v pořádku, doporučuje se ještě fyzické přeměření.

Pokud tápete, vynechejte e-shopy a vydejte se do kamenného obchodu. Zde by měli prodavači alespoň zhruba tušit a poradit. Půjdete-li do obchodu, připravte se na otázky týkající se modelu i roku výroby auta nebo potřebných rozměrů šroubů. Neznalého motoristu by mohla zaskočit otázka, zda potřebuje kulovou nebo kuželovou dosedací plochu. Nápověda: většina ocelových kol má kulovou, naopak alu kola mívají spíše kuželovou.

Bezpečnostní šrouby jsou možnost, jak ochránit kola před krádeží. Foto: www.bullock-praha.czBezpečnostní šrouby jsou možnost, jak ochránit kola před krádeží. Foto: www.bullock-praha.cz

Montáž: Je to hračka!

Jak tedy bezpečnostní šrouby instalovat na kolo? Nehledejte v tom žádnou vědu. Prvním krokem je ověřit si, že zakoupená velikost je ta pravá. Příliš krátký nebo naopak moc dlouhý šroub mohou poškodit různé části vozidla. Platí zásada, že bezpečnostní šroub se vždy nasazují jako poslední a sundávají jako první ze všech šroubů držících kola. Pak se na každé kolo nasadí po jednom šroubu či matce, v žádném případě se nedoporučuje používat různé elektrické či pneumatické nástroje pro utahování šroubů, stačí fyzická síla motoristy a momentový klíč, přesné údaje lze najít v manuálu k vozidlu. Po několika prvních desítkách jízdy ještě zastavte a dotáhněte šrouby.

A jaká je rada od odborníka pro motoristu, který montuje na svůj vůz bezpečnostní šrouby poprvé? Václav Zilvar radí pečlivě si zaznamenat a uschovat číselný kód bezpečnostního šroubu pro případ, že by se ztratil originální klíč.

Nexen, Barum, Sava, Kormorán a další levné pneumatiky pro váš vůz na vsenaauto.cz

Pneumatiky, Alu Kola, Ocelové disky